Ünnepi asztal
A farsang a féktelen mulatságok, a bálok és a bőséges lakomák ideje. Az év azon időszaka, mikor olyan hagyományokra épülő népünnepélyekkel búcsúztatják a telet, mint a mohácsi busójárás vagy a velencei karnevál. De nincs igazi szórakozás egy finomságoktól roskadozó asztal nélkül, a magyarok pedig rendkívül változatosak tudnak lenni, ha szemet gyönyörködtető és ízes ételekről van szó. Vízkereszttől (január 6.) hamvazószerdáig (március 5.) hagyományos farsangi receptek tucatjaiból válogathatunk. Garantáltan nem diétás, kicsit sem kalóriaszegény finomságok következnek.
A legnépszerűbb farsangi ételek
Az átmulatott éjszaka utáni másnapokon a nehezebb, vitamindús ételek dominálnak az asztalon. Hiszen nincs is jobb egy fejfájós délidőben, mint egy nagy adag korhelyleves egy pohár hideg szódával.
Korhelyleves
Az egyik legnagyszerűbb étel a macskajajban szenvedők számára. A benne található nagy mennyiségű savanyú káposzta igazi vitaminbomba a meggyötört szervezet számára. A leves nyugtatja a gyomrot és csillapítja a fejfájást is. Az igazi korhelylevesben a káposzta mellett hús, kolbász és szalonna található, de vegetáriánusok gombával is készíthetik.
Becsinált leves
Szintén népszerű farsangi, másnaposságűző, energetizáló leves, mely önmagában is elég laktató, ezért akár főfogásként is tálalhatjuk. Legfőbb alapanyaga a disznóhús és a zöldségek, egy kis frissen vágott petrezselyemmel is megbolondítható.
|
Konyakos kacsasült
Kifejezetten ünnepi étel, omlós húsa és finom zsírja miatt sokak kedvence. A konyakos kacsasült császárszalonnával és kacsamájjal készül, narancsos mártással és tetszőleges körettel fogyasztható. A sült kacsát leggyakrabban hagymás törtburgonyával és párolt káposztával fogyasztják, ebben az esetben inkább a burgonyapürét javasoljuk.
|
Paradicsomos-boros sertéscomb
Farsangi ételhez méltón nehéz, laktató főfogás, ami után kellemesen eltelve dőlhetünk hátra a kedvenc karosszékünkben. A pecsenyesütés fortélya, hogy alacsony hőmérsékleten, hosszabb ideig hagyjuk a sütőben a húst, így lassan puhul omlóssá. A burgonyát a hússal együtt készítjük el, végül dinsztelt káposztával tálaljuk.
Hájas tészta
A február a farsang mellett a disznóvágások ideje is. Nagyanyáinknak ilyenkor volt a legkönnyebb (és olcsóbb) disznóhájat szerezni, ezért mára az ünnepi asztal elképzelhetetlen hájas sütemények nélkül. Az elkészítés időigényes, de az íze miatt mindenképpen megéri a fáradozásokat. Készíthetjük mákos, barackos, gesztenyés vagy szilvalekváros változatban is.
A hájas tésztából készült sütemény többféle töltelékkel is készíthető |
Farsangi fánk
A sütemény, ami nélkül biztosan nincs igazi farsang: nagymamáink szalagos fánkja. Az egész lakást belengő olajszag és édes tészta íze gyerekkorunk kedvence, hiszen nem is volt jobb, mint a kis fehér hokedlin ülve majszolni a porcukorral szórt fánkot. Manapság egyre többen töltik lekvárral vagy pudinggal, de önmagában is ízletes lehet. Nézzék meg videónkat arról, hogyan érdemes elkészíteni a szalagos fánkot.
Lekvárral vagy csokoládékrémmel is tölthetik a fánkokat Marie-Antoinette farsangi álarcosbált rendezett, és ezalatt egy utcai árustól vásárolt egy fánkot, ami nagyon ízlett neki, így megtaníttatta az udvari szakácsnak, hogyan kell készíteni, és így kapcsolódott össze az udvari mulatságokkal. Magyarországon a Dunántúlról terjedt el és lett tradicionális édesség, kifejezetten a szalagos fánk. – Hogy készül egy átlagos fánk?
– Milyen különlegességgel készül még? – Ha már szóba jött a farsang, számos ünnepkör létezik, amikor finomabbnál finomabb étkeket teszünk az asztalra. Ezek az ünnepek azonban sokszor már keverednek a modern, főként Amerikából behozott trendekkel. Úgy látom, önnek számítanak a magyar hagyományok. A tradíciók kapcsán mire figyel, s mit tanácsol a „házi cukrászoknak”? A fánkon túl mit készít még a közeljövőben, farsang után Húsvétkor?
|