2012. július 21. Surján László Tímár Károly Már vagy egy éve ismerem, bár első találkozásunknak lehet vagy két évtizede is. Hónapok óta szeretnék írni róla. Mert példa ő, s ha sok hozzá hasonló magyar …
Mire jó: a diólevél?
Apukámat idézve: “a dió egy csoda”. Nos, ezt a csodát körül kell járni, hogy jobban megismerjük, miért is az, így a dió levelével szeretnék egy kicsit bővebben foglalkozni. “A diólevélnek keserű nyálkahártya-összehúzó, tonizáló hatása van, …
Természetes anyagok a magas vérnyomásra
Fokhagyma és társai A fokhagyma, a zeller és a hagyma ellazítja az érfalak simaizmait. Együnk naponta több szárzellert vagy legalább egy friss fokhagymagerezdet, esetleg egy fél hagymát. Ezek mind csökkentik a vérnyomást és tágítják az …
A közös családi étkezés fontossága
.Nő a gyerekek önbizalma. Ez derült ki az írni-olvasni tudás fontosságát népszerűsítő National Literacy Trust nevű londoni jótékonysági szervezet tanulmányából. A 35 ezer brit gyermek bevonásával készült felmérés azt sugallja, hogy azok a gyerekek, akik aktív …
A csodálatos dió
A diófa az ember legnagyobb barátja Kertes házaink szinte mindegyikében megtalálható egy kedves szeretni való fa a diófa. Az árnyas terebélyes növényről kevesen tudják, bár termését sokan kedvelik, hogy mennyi gyógyhatást köszönhetünk e növénynek. Mikor legközelebb …
Rostos ivólé és dzsem készítése tartósítószer nélkül.
Gyümölcsdzsem és rostos ivólé tartósítószer nélkül. Ennek a gyors és természetes eljárásnak számos előnye van. Elsősorban takarékos, hiszen egy adag gyümölcsből két különböző terméket, ivólevet és dzsemet is nyerünk. A módszernek köszönhetően a gyümölcslevet nem …
Mit igyunk? És mennyit?
A folyadékfogyasztás fontossága, avagy mit igyak és mennyit? 2013.07.16. A víz, a folyadék olyannyira létfontosságú tápanyag az ember számára, hogy legfeljebb 3 napot bírunk ki nélküle, míg étel nélkül hetekig elvagyunk. Az emberi testben a …
A helyes étrend
Több mint 500 ezer honfitársunk él a 2-es típusú diabétesz (cukorbetegség) árnyékában, amely nemcsak az idős generációt érinti, hanem a felnőtt lakosság körében is egyre gyakoribb, ráadásul már az egészen fiatal generációt, a 6-7 éves …
Egészséges életmód 12 pontja
Az egészséges táplálkozás 12 pontja A dietetikusok ajánlásával Szerző: Pilling Róbert Az egészséges táplálkozás témájában is nagyon sok – akár egymással ellentétes – tanácsot, szabályt találhatunk, és ember legyen a talpán, aki ezek között igazán …
A mérgező só
A lakosság mérgezése két generáció óta tart. Hová lett a sónk? Posted on 2011/03/28 by Nifadmin Gyermekeink, Rokonaink, Barátaink élete sem érték számunkra? Ezúttal egy jól ismert problémát közelítünk meg, de a logikus, tudományos és …
A gránátalma egészségünk őre
Gránátalma, a szuper antioxidáns Aviram professzor kutatásai szerint a gránátalma megközelítőleg háromszoros antioxidáns képességgel bír a vörösborhoz, a zöld teához, az áfonya- és a narancsléhez viszonyítva, amelyeket az eddigi ismereteink a legerősebb antioxidáns hatásúaknak tartottak. …
Olaj kontra zsír
Időről-időre fellángol a vita, hogy étolajjal, vagy zsírral sütve finomabbak-e, egészségesebbek-e a sültek. A hetvenes-nyolcvanas évek elhibázott dietétikai kutatásai és az abból fakadó tömeghisztéria odavezetett, hogy szinte teljesen kiiktatták a telített zsírokat az étrendből. Forrás: …
Békebeli kovászos fehér kenyér
Békebeli kovászos fehérkenyér – dagasztással, természetes kovásszal, cserépben sütve Ahogyan írtam a diós gyökérkenyérnél (paillasse) a kovász, amivel dolgozom maga a tökély, érett, a belőle sült kenyér belseje bársonyos, a héja ropogós, a kenyér inkább …
Hagyományos kovászos cipó
Hagyományos kovászos cipó – serényen dagasztva Csakis biztatni tudok mindenkit, hogy vagy süssön, vagy szerezzen be, természetes kovásszal készült hagyományos, békebeli kovászos kenyeret. Természetesen. A hozzávalók és a sütése ugyan az,csak a forma más. Hagyományos …
Tökmagos gyökérkenyér
Nagyon szeretjük a gyökérkenyeret, Leggyakrabban természetes kovásszal készítem, mert sokkal finomabb, mint az élesztős kenyér. Mióta természetes kovásszal az élesztős kenyérnél levegősebbet, bársonyosabbat tudok sütni, azóta csak a péksüteményekhez korlátozom az élesztőt.Jelen esetben nem csak …
A tíz legegészségesebb ital
A tíz legegészségesebb ital A folyadékivás alapvető része mindennapjainknak. Gyakran hallhatjuk szüleinktől, hogy igyál sok folyadékot, mert az jót tesz az emésztésednek. Na, jó de mit? A listát egy külföldi egészségügyi magazinnak köszönhetjük. Élén természetesen …
Fűszerek
Hogyan gyorsítható fel az anyagcsere biztonságos módon? A sikeres fogyókúra hét lépése 1. lépés: Felmérés A fogyás módja egyénenként eltérő lehet. A személyre szabott program összeállításához nélkülözhetetlen a részletes állapotfelmérés, endokrinológus-dietetikus szakember segítségével (amennyiben indokolt …
A 28 legegészségesebb étel
A 28 legegészségesebb étel Tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal és más kívánatos vegyületekkel, ráadásul csökkentik a szívbetegség, cukorbetegség és a daganatok kialakulásának kockázatát is. A 28 legegészségesebb étel között biztos te is megtalálod a kedvenceidet! …
A húsvéti sonka
A sonka, és húsok tartósítása A sonka készítés rutinja több ezer évre nyúlik vissza. A húst tartósítani kellett, hiszen nem lehetett mindent azonnal nyersen elfogyasztani. Így alakult ki a sóban pácolás, és a füstölés módszere. …
Egy házi disznóvágás lépései
Disznóölés előkészületei Mielőtt bármit is mondanék a disznóölés előkészületeiről, előjáróban leszögezem: kizárólag egészséges állatott szabad vágni feldolgozás céljára, óva magunk, családunk és barátaink egészségét,. Súlyos betegségeket, különféle fertőzést kaphatunk a beteg állatból készített húsfélék …
Halfüstölés házilag barkácsolt füstölővel
Halfüstölés házilag barkácsolt füstölővel A horgászoknak talán a nagyobbik része nem csak fogni, de enni is szereti a halat. Én magamat mindenesetre teljes mellszélességgel az utóbbi csoportba tartozónak vallom, és ennek megfelelően igyekszem az elkészítés …
Hús füstölése házilag
Hidegfüstölés Először is három féle füstölési eljárás van: – Hidegfüstölés, 10-25C közötti hőmérsékleten. Itt nyers marad az étel. Így készülnek a szárazkolbászok, szalámik, sajtok, egyes nyers sonkaféleségek, szalonnák és a boltokban kapható füstölt húsok zöme. …
Fűszerek 2
Cikória (Cichorium intybus) Parlagon, legelőkön közönséges. A cikória vagy mezei katáng (vagy katángkóró) virágai egy angol népmese szerint azért olyan szép kékek, mert egy hajóra szállt és soha vissza nem térő kedvese után síró lány …
Dresszingek
Amerikai dresszing 200 gr vöröshagyma2 csomó metélőhagyma3 dl olíva olaj5 dl borecetfrissen őrölt fehér borssó Keverő edénybe tesszük a lereszelt vöröshagymát, az apróra vágott metélőhagymát, és fehérborssal, sóval fűszerezzük, olívaolajjal, hígított borecettel az egészet elkeverjük. …
Fűszerkeverékek
Angol mustár Az angolok speciális, porított mustárja. Készítése: mustármagot porítják majd a különféle fűszerekkel mint a cayenne bors, só stb. ízesítik. Színe sárga, púderszerű. Használatkor meleg víz hozzáadásával megfelelő sűrűségűre kell kikeverni. Mártások, vajak ízesítésére …
Fűszerek 3
Áfonya Fekete ~ (Vaccinum mirtillus L.) Savanyú tölgyes és bükkös erdők talajának lakója. A sekély, savanyú talajú erdők jellegzetessége. Általában csoportosan-tömegesen jelenik meg, behúzódik az ültetett fenyvesek szélére is. Alacsony növésű, gazdagon elágazó félcserje, kúszó, …
Fűszerek és ételek
Ánizs (és a csillagánizs)mártások, sütemények, pudingok,gyümölcslevesek, édes rizsek,keleten: főzelékek Babérlevesek, mártások, pácok, pástétomok,savanyú és ecetes ételek,(jól társítható petrezselyemmel és kakukkfűvel, húsoknál curryvel) Barbecuelevesek, mártások,tokányok, vagdaltak, sültek Bazsalikomlevesek, saláták, pácok, mártások, sültek, vagdaltak,paradicsomos, tök-, bab-, gomba- …
Öntetek
Ánizs (és a csillagánizs) mártások, sütemények, pudingok, gyümölcslevesek, édes rizsek, keleten: főzelékek Babér levesek, mártások, pácok, pástétomok, savanyú és ecetes ételek, (jól társítható petrezselyemmel és kakukkfűvel, húsoknál curryvel) Barbecue levesek, mártások, tokányok, vagdaltak, sültek Bazsalikom …